طراحی پوستر

پوسترها مفاهیم و کاربردهای متنوعی دارندو امروزه به شکل گسترده ای جهت تبلیغات به کار میروند. قابلیت کاربرد پوستر متنوع و نامحدود است، می توان از انها برای نمایش یک پروژه سینمایی ویاافتتاح فروشگاه جدیداستفاده نمود ویاحتی جهت نمایش تصویری آیتم مورد نظردرخانه یامحل کاراستفاده نمود.

اماهمه پوسترها از نظر ارزشی برابر نیستند!
دقیقاً مانندهر پروژه طراحی دیگر،پوسترهایی وجوددارد که بیش از سایرین نمادین و زیباهستند و به طور اعجاب انگیزی پیام مورد نظر را به مشتری می رساند.اماچه چیزی در ایجاد یک پوستر حرفه ای و بی نقص نقش افرینی میکند؟؟؟

عناصرلازم جهت ایجادطرح پوستر بصری موثر چیست ؟وچگونه میتوان به طرح واحدی از پوستر رسید که هم از نظر طراح حرفه ای و هم از نظر صاحب برند خلاقانه و اثرگذار باشد؟
اینها تمام سؤالاتی است که دراین مبحث به آنها می پردازیم :
چرا پوسترها از ابزارهای موثر و مفید در امر تبلیغات هستند؟؟؟؟
پوسترها به اندازه ای بزرگ هستند که توجه هر بیننده ای را به خود جلب میکند،ودر عین حال به اندازه کافی کوچک هستند که میتوان آن رادر هر مکانی قرار داد که این یک امتیاز محسوب می شود و لذا این کالای تبلیغاتی با سایز مناسب میتواند به اندازه کافی در تبلیغات شما چشم نوازی داشته باشد.
پوسترها نیز بسیارمتنوع هستد و شمامیتوانید پوستر مورد نظر خود را بااستفادهازانواع طرح ها،زمینه ها، افکتهای رنگی وسایر عناصر گرافیکی طراحی نمائید. در طراحی پوستر مادامیکه بتوانید تاثیر واقعی داشته باشیدآزاد هستید که البته این هنر به عنوان گنجینه ای ارزشمند برای یک گرافیست خلاق محسوب میشود و تیم تبلیغاتی راتاهو با بیش از بیست سال سابقه مفتخر است که این هنر را به زیبایی برای مشتریان گرامی خود به تصویر بکشد.
پوسترها به عنوان یکی از موثرترین ابزارها درامر تبلیغات محسوب میشوند. در واقع طراحی وچاپ پوستر راهی عالی برای نمایش محصولات ویژه شما به مشتریان در نمایشگاه ها و جشنواره های مختلف است.


همچنین پوسترها ازمهمترین ابزارهای بازاریابی درصنعت فیلم و سینما هستند و در بسیاری موارد،طراحی پوستر به همان اندازه خودفیلم اهمیت پیدا می کند. از پوسترهای برگزیده در صنعت سینما در ذیر نمایش داده شده است.
پوستر در دکوراسیون
در دنیای امروزی، پوسترها نقش مهمی در دکوراسیون منازل ایفا میکنند ، شاید نتوانیم تابلوی شاهکار مونالیزا را دراتاقهای نشیمن خودآویزان کنیم. اما،چاپ پوستراین امکان را برای ما فراهم نموده است و می توانیم پوسترهای مختلفی (از یک نقاشی یایک اثر مورد نظر) رابا هزینه معقول به زیبایی بیافرینیم و در نتیجه دکوراسیون زیبایی را پدیدار شویم.


چگونه میتوان یک پوستر چشم نواز طراحی نمود؟

اصول طراحی پوستر
اکنون که به اهمیت پوسترها واقف شدین باید بدانیم چه نوع ایده هایی برای پوسترها خوب کارمیکنند و چگونه می توان یک طراحی پوستر زیبنده و چشم نواز داشت؟؟
هدف پوستر خود را مشخص کنید
آیا می خواهید مشتریان خود را از تولید یک محصول جدید با خبر کنید ؟ یا در خصوص اجرای کنسرتی که در برنامه داریداطلاع دهید؟ یا شاید هم بخواهید کالای خود را حراج کنید و با یک آگهی مشتریان خود را مطلع کنید، همه اینها اهدافی هستند که یک پوستر می تواند به شما در رسیدن به آنها کمک کند. با توجه به اهدافتان برای طراحی حرفه ای پوستر اقدام نمایید.
به عنوان مثال ، اگر هدف پوستر شرکت و دعوت عموم در ارائه کنفرانس و سیمنار است ، باید پوستر شما به صورت استراتژیک طراحی شود و البته یک قانون مشترک که برای سایر ملزومات تبلیغاتی نیز صدق میکند اینست که سادگی همیشه برنده می شود. قبل از شروع طراحی باید به این نکته توجه داشته باشید این پوستر برای کدام گروه سنی و چه مناسبت شغلی در نظر گرفته شده است و باید به تمایلات هر گروه سنی از نظر روانشناسی اشراف داشت .
یک پوستر باید دارای تصاویر قوی و مناسبی باشد و در نتیجه ایجاد محتوای بصری ضروری است
عکس بیشترین جذابیت را در امر تبلیغات دارد و پوستر های حاوی عکس نسبت به پوستر های متنی تعامل بیشتری با ببینده ایجاد می کنند. پوسترها رسانه ای بسیار بصری هستند ، بنابراین در صورت نبود تصاویر جذاب ، تمام قدرت خود را از دست می دهند. تصاویر قدرتمند پوستر شما را پررنگ تر می کند. اگر از عکاسی استفاده می کنید ، حتما باید دارای کیفیت بالایی باشند . قرار دادن دو رنگ متضاد و ایجاد کنتراست در کنار یکدیگر به عنوان راهی برای نمود جذابیت پوستر،و طبیعتا در چشم انسان جلوه گری می کند

طراحان گرافیک حرفه ای برای خلق یک پوستر تنها یک نقطه از پوستر را به عنوان کانون توجه قرار میدهند. این به معنا است که بیشتر توجه پوستر را در در یک نقطه ، یا با اجرای یک تصویرحرفه ای و یا به صورت یک تیتر جسورانه در نظر می گیرند. در غیر اینصورت با ایجاد تراکمی از محتوای گوناگون چه به صورت تصویری ، چه نوشتاری باعث ایجاد سردرگمی در ذهن ببینده می شوند.
ایجادیک پوستر متنی که از نظر بصری جذاب باشد کاری دشوارتر است ، اما غیرممکن نیست. نکته اصلی این است که پوستر خود را با استفاده از روشهای دیگر مانند تایپوگرافی و کاربرد رنگها در متون مزین کنید. اگر تصاویر ندارید ، می توانیداز فونت های جذابتر استفاده نمایید.
نقش رنگها را فراموش نکنید
رنگ یکی از ابزارهای قدرتمند طراحان گرافیک است. رنگ های مختلف احساسات مختلفی را به بیننده منتقل می کنند هر رنگ حاوی یک یا چندین پیام احساسی است و نقش مهمی در تبلیغات دارد .در خصوص انتخاب رنگ های خود حتما بیشتر فکر کنید. یک طراح گرافیست حرفه ای، رنگ را با توجه به سلیقه شخصی خود یا مشتری ایجاد نخواهد کرد بلکه انتخاب رنگ ها بر اساس نیاز پوستر ،محتوا و پیامی که دارد صورت می گیرد.
استفاده از رنگ مناسب یکی از نکات فنی است، نه تنها در مقوله پوستر ، بلکه تاثیر و جذابیت آن در بخش های مختلف دید مشتریان اثرگذاراست. به عنوان مثال از نظر آماری ، بنفش رنگی است که بیشتر توسط خانمها مورد پسند واقع میشود در حالیکه قهوه ای بیشتر مورد پسند اقایان است.. در اینجا نمونه پوستر برگزیده در سایت pinterest.co.uk رادر خصوص حفظ آب و بازی خلاقانه گرافیست با رنگها را مشاهده می نمایید.

بنابرین رنگ های خود را به طور تصادفی انتخاب نکنید، در مورد هر رنگی که در آن قرار دارید ، نگاهی تعیین کننده داشته باشید.
انتخاب فونت های مناسب در طراحی پوستر حائز اهمیت است
مانند رنگ ها ، تایپوگرافی نیز می تواند فضای مناسب را در طراحی پوستر ایجاد کند و به همان اندازه تاثیر گذار است.
هر قلم می تواند احساسات خاصی را در کنار سایر عناصر گرافیکی موجود در پوستر ایجاد کند. انتخاب تایپوگرافی نیز باید به صورت استراتژیک و مرتبط با موضوع کلی پوستر و مخاطب آن صورت بگیرد.
علاوه بر نقش مهمی که در خصوص انتخاب یک کانون توجه گفته شد، فونت های عجیب و غریب و مبهم ، غالباً با تصاویر دیگر در یک پوستر ناهمگون جلوه میکنند و باید نقش انها را در ادغام با سایر عناصر گرافیکی در نظر گرفت.
یک طراح حرفه ای میتواند با بکارگیری مناسب چندین فونت به طور خلاقانه ای پوستر مورد نظر را طراحی نماید
مجموعه تبلیغاتی راتاهو آماده ارائه خدمات طراحی حرفه ای و چاپ با کیفیت برای شما می باشد.

چند نمونه از پوسترهای طراحی شده